Včeluj.cz

Jak nás včely přivedly k udržitelnosti

K včelám mě přivedlo vyprávění dědy mé ženy, který mi často popisoval, jak dříve včelařil. Jeho příběhy mě inspirovaly natolik, že jsem si v rámci Českého svazu ochránců přírody pořídil první tři včelstva. Právě tehdy jsem si začal uvědomovat, jak fascinující a důmyslný svět včel je.

Je to právě sedm let, co jsme se se ženou vydali na Nový Zéland. Jedná se o nádhernou zemi s dechberoucí přírodou a velmi silným respektem k ekologii. Právě tady začal vznikat náš projekt Včeluj.

Tenkrát jsme se tam seznámili se včelařem jménem Reece Adamson. Jeho rodina včelaří v oblasti Central Otago již od roku 1906. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl jednu sezónu strávit s ním a také s jeho obchodním partnerem Russellem Marshem, jehož rodina včelaří jen o pár kilometrů dál od roku 1933.

Spolu se starají o cca 1300 včelstev – v pouhých pěti lidech. Přesto jim věnují maximální péči a včelaří v naprostém souladu s přírodou a přirozenými potřebami včel. Mají totiž společnou jednu zásadní hodnotu: hlubokou úctu k přírodě.

Právě tady jsem si naplno uvědomil, jak moc nám včely mohou být učitelem v tématu spolupráce, rovnováhy a odpovědnosti. A právě zde jsme s manželkou získali inspiraci pro budoucí podnikání.

Po Novém Zélandu jsme zamířili do Kanady, kde jsme s včelami pracovali znovu – tentokrát v jiných podmínkách, ale se stejným nadšením. Byly to zkušenosti, které nás navždy ovlivnily.

Dnes tuto myšlenku přenášíme do českého prostředí. Naším cílem je propojit firmy s přírodou, přinést udržitelnost do pracovního prostředí a ukázat, že i malý úl může být symbolem velkých hodnot. 🐝🌍

Zaujalo vás to? Pokud chcete vidět, jak může včelí úl obohatit i vaši firmu, rádi vám ukážeme celý koncept.

Klikněte zde a získejte prezentaci o projektu Včeluj.

Včelaření na Novém Zélandu

Včelaření na Novém Zélandu

Včelaření v Central Otago

Práce se včelami na Novém Zélandu

Společná fotografie z Kanady

Společná fotografie z Kanady